romania rusia

Romania pierde în ultimele secunde contra Rusiei

Echipa națională de fotbal a României a fost învinsă marți seară în ultima partidă a anului, un amical jucat în Rusia, cu 1-0.

Golul gazdelor a fost marcat de Magomed Ozdoev, din ofsaid, în minutul 90+3. Reușita Rusiei a venit pe fondul jocului neatent al României, care nu a mai jucat atent pe final. Selecționerul Cristoph Daum tocmai îi introdusese pe teren pe Bogdan Țîru și Dragoș Nedelcu, doi tineri jucători de la Viitorul Constanța.

Arbitrul de centru nu a văzut nici un penalty la Florin Andone, în minutul 71, care ar fi putut aduce România în avantaj.

Aceasta a fost a doua înfrângere consecutivă a României, după meciul pierdut cu Polonia, 3-0, în preliminariile Cupei Mondiale 2018.

Următorul meci al echipei naționale va fi pe 26 martie 2017, pe teren propriu, cu Danemarca.

Partida s-a încheiat cu un foc de artificii.

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) — 4. Andrei Semionov, 14. Ilia Kutepov, 13. Fedor Kudriașov (25. Ivan Novoselțev, 84) — 19. Aleksandr Samedov, 22. Pavel Moghileveț (21. Aleksandr Ierohin, 69), 11. Roman Zobnin, 8. Denis Glușakov, 18. Iuri Jirkov (27. Magomed Ozdoev, 46) — 15. Aleksei Miranciuk (7. Dmitri Poloz, 61) — 9. Aleksandr Kokorin.

România: 1. Costel Pantilimon — 20. Gabriel Enache, 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoș Grigore (căpitan; 6. Bogdan Țîru, 90+1), 14. Iasmin Latovlevici (3. Steliano Filip, 66) — 18. Andrei Prepeliță, 15. Răzvan Marin — 11. Dorin Rotariu, 19. Bogdan Stancu (4. Dragoș Nedelcu, 90+2), 7. Gheorghe Grozav (8. Adrian Popa, 83) — 9. Florin Andone.