Au mai rămas mai puţin de câteva ore până când va reveni Liga 1. Până atunci, Betano vă oferă câteva date interesante despre sezonul recent încheiat, borne pe care noul sezon ar putea să le spulbere.

Pariuri live pe Liga 1 2017/2018, toate meciurile

Cel mai scump jucător care a plecat din Liga 1, Nicolae Stanciu, de la Steaua la RSC Anderlecht pentru 8.800.000 euro

Media de spectatori în Liga 1, sezonul 2016-2017, a fost de 2.994

Record spectatori: 37.669 la Dinamo – Steaua 2-1, pe 1 mai 2017, în etapa a 8-a de play-off

Record de minute fără gol marcat: ASA Târgu Mureş, 720, în etapele 5 – 13 play-out

Record de minute fără gol primit: CSM Politehnica Iaşi: 441 minute, în etapele 5 – 10 play-out

Recordul pentru cel mai rapid gol: Mihai Roman I: secunda 9, în meciul FC Viitorul – FC Botosani 3-1, din etapa 21

Record de meciuri consecutive fără înfrângere: CSM Politehnica Iaşi, 15, în etapa 26 a sezonului regulat până în etapa 14 din play-out

Record de victorii consecutive: Astra Giurgiu, 8, în etapele etapele 19 – 26 ale sezonului regulat

Record de înfrângeri consecutive: CSM Politehnica Iaşi – 6, în etapele 10 – 15 ale sezonului regulat şi ASA Târgu Mureş, 6, în etapele 1 – 6 ale sezonului regulat

Recordul meciului cu cele mai multe goluri, 7: Pandurii Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaş 2-5, pe 10.12.2016, în etapa 20 a sezonului regulat

• Au marcat cele mai multe goluri din lovituri libere din afara careului: Adrian Bălan şi Andrei Cristea (CSMP Iași) (FC Voluntari), 3 goluri

• Au marcat cele mai multe goluri cu capul: Axente (Gaz Metan Mediaş), Bud (CFR Cluj), Cânu (ACS Poli Timişoara), Nemec (Dinamo), D. Niculae (Astra Giurgiu), 3 goluri

• Au obținut cele mai multe penalty-uri: Cristi Bărbuț (ACS Poli Timişoara) și Andrei Ivan (CS Universitatea Craiova), 4 penalty-uri