vlad morar transfer

Bursa stranierilor: Gol superb reușit de un jucător la care a renunțat Hagi

Vlad Morar, jucătorul la care Gheorghe Hagi a renunțat în această vară e remarcatul etapei dintre stranierii români. Puteți găsi mai jos informații despre evoluțiile fotbaliștilor români în campionatele din străinătate.

Morar, șut „à la Ilie Dumitrescu” – vinclu – gol

Morar a înscris un gol senzațional pentru Panetolikos, în prima ligă din Grecia. Atacantul a intrat pe teren în minutul 66, când echipa lui era condusă cu 1-0, și a reușit să egaleze după doar trei minute, stabilind scorul final (golul e la minutul 1:48). E al doilea gol al lui Morar după transferul în Grecia, în 7 meciuri. Pe primul loc în clasament a ajuns din nou PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu. Vezi aici oferta Betano.com pe următoarea etapă din SuperLiga Greciei

Keșeru ajunge la 8 goluri

Și Claudiu Keșeru a fost pe lista marcatorilor în weekend. Atacantul a deschis scorul pentru Ludogoreț în minutul 14, într-un meci câștigat cu 3-0 la Lokomotiv Plovdiv. E a opta reușită a lui Keșeru, clasat al treilea în topul golgheterilor din Bulgaria. Ludogoreț e lider după 16 etape, cu 4 puncte peste ȚSKA Sofia, iar etapa viitoare joacă acasă cu ultima clasată. Click aici pentru oferta Betano.com din campionatul bulgar

Românii din Turcia: Una caldă și 5 reci

Șumudică, Lung și Săpunaru s-au apropiat la 4 puncte de primul loc. Kayseri a câștigat cu 2-1 în deplasare la Genclerbirligi. Latovlevici rămâne lider cu Galatasaray, dar în weekend a pierdut cu 5-1 la Bașakșehir Istanbul. Fundașul stânga a oferit assist-ul Galatei, dar a greșit la primele două goluri primite. Karabukspor a suferit a patra înfrângere consecutivă, 0-2 cu Kasimpașa, cu toți cei 5 români pe teren. Papp și Găman, integraliști, au greșit decisiv la primul gol. Torje a jucat și el tot meciul, iar Cristi Tănase a fost schimbat cu Gicu Grozav în minutul 79. Etapa viitoare, Karabuk joacă în deplasare la echipa lui Bogdan Stancu, Bursaspor; iar Marius Șumudică are derby cu Bașakșehir. Click aici pentru a paria pe următoarea etapă din Turcia

Anderlecht câștigă acasă la Rednic

Anderlecht a trecut cu 2-1 de Mouscron. Stanciu a jucat 77 minute și a fost din nou criticat de presa belgiană, iar Chipciu a stat pe banca de rezerve. Mouscron, antrenată de Mircea Rednic, cu Rotariu titular, ajunge la 7 meciuri consecutive fără victorie. Tot în Belgia, Răzvan Marin a jucat 90 minute în Standard – Oostende 0-0, iar Antwerp, antrenată de Ladislau Boloni, a câștigat cu 1-0 la Eupen. Vezi aici meciurile de săptămâna viitoare din campionatul Belgiei.

Penalty ratat de Bicfalvi; patru goluri primite de Tătărușanu

Eric Bicfalvi a fost integralist la oaspeți în Ufa – Ural 2-0 și a ratat un penalty în minutul 87, șutând în transversală. Ciprian Tătărușanu a primit 4 goluri de la PSG, după ce în primele 11 partide a scos mingea din poartă de numai 6 ori. Alți români care au fost titulari la echipele lor în weekend sunt: Alex Maxim (Mainz),  Adrian Stoian (Crotone), Bogdan Stancu (Bursaspor) Bogdan Vătăjelu (Sparta Praga) și Dragoș Grigore (Al Sailiya). Pantilimon, Andone, Toșca și Chiricheș au stat tot meciul pe bancă.

Tineretul, odihnit

România U21 a avut o dublă grea cu Portugalia și Țara Galilor, iar cei mai mulți internaționali de tineret au fost odihniți de echipele de club. Titulari de obicei, Ionuț Radu (Avellino), Andrei Radu (Aris Limassol) și Adrian Petre (Esbjerg) au fost doar rezerve iar Mihai Dobre (Bury) și Marco Dulca (Swansea U23) nu au fost luați în lot. Rezerve au fost și Andrei Ivan la Krasnodar, George Pușcas la Benevento și Ianis Hagi la Fiorentina. Au jucat câte 90 minute la echipele de tineret Alex Pașcanu (Leicester) și Vlad Dragomir (Arsenal).