ronaldo portugalia euro 2016

EUROcifre Polonia – Portugalia

Polonia și Portugalia joacă joi seară de la ora 22:00 primul sfert de finală de la EURO 2016, un meci pe care deja l-am prefațat separat.

Portugalia conduce în meciurile directe cu 4 victorii, față de doar cele 3 ale Poloniei. Între cele două au mai fost și 3 egaluri. Cele mai recente întâlniri directe s-au încheiat la egalitate, un 2-2 la Lisabona în preliminariile EURO 2008 și un 0-0 în 2012 – un amical jucat la Varșovia. La nivel de cluburi, Portugalia are 11 victorii, iar Polonia doar 3.

Polonia – Portugalia beneficiază de MARJĂ 0% pe Betano.com. Pentru variantele de pariere 1-X-2 partida are cote de 3,94 – 3,00 – 2,40.

Mai jos am cules câteva „eurocifre” despre cele două echipe, oferite de cei de la UEFA.

polonia euro 2016 Așa a început Polonia drumul spre EURO 2016. Acesta a fost primul dintre cele 33 de goluri marcate de polonezi în preliminarii, contra Irlandei (FOTO: UEFA.com)

Eurocifre Polonia

• Polonia a câștigat primul său meci după niște lovituri de departajare, în cadrul unui turneu final, chiar la EURO 2016, contra Elveției (5-4).
  • Polonezii se află la al treilea turneu de Campionat European consecutiv, dar până la EURO 2016 nu reușiseră să câștige vreun meci.
  • Chiar dacă la europene nu a strălucit, Polonia se poate lăuda cu medaliile de bronz la Cupele Mondiale din 1974 și 1982.
  • Robert Lewandowski a fost golgheterul preliminariilor EURO 2016, cu 13 goluri, egalând recordul stabilit în calificarările de la EURO 2008 de nord-irlandezul David Healy. Însă, Lewandowski nu a marcat până acum la EURO 2016, deși era considerat unul dintre cei mai importanți favoriți la titlul de golgheter.
  • Alături de Germania, Polonia a fost singura echipă din grupele EURO 2016 care nu a primit gol.
  • În calificări, Polonia a marcat cele mai multe goluri, în total 33, cu două mai multe decât Anglia care a fost echipa cu cele mai multe puncte (30 din maxim 30).

quaresma portugalia euro 2016 Ricardo Quaresma a înscris golul calificării în repriza a doua de prelungiri pentru Portugalia, contra Croației, în optimile de finală EURO 2016, la primul șut pe poartă din meci al echipei latine (FOTO: UEFA.com)[/caption]

Eurocifre Portugalia

• Portugalia a terminat la egalitate, după 90 de minute, ultimele cinci meciuri jucate la EURO. Patru au fost acum în Franța, iar unul cu Spania (0-0) în meciul pierdut la loviturile de departajare în semifinalele EURO 2012.
  • Portugalia nu a câștigat nici un meci la Marsilia, orașul în care va da piept cu Polonia. A terminat egal cu Spania, 1-1, la EURO 1984 și apoi, la aceeași ediție, a pierdut cu Spania în semifinale.
  • Portugalia s-a calificat mereu din grupele unui european. Acum joacă la al șaptelea EURO din palmares și al șaselea consecutiv.
  • Lusitanii nu au câștigat trofeul european niciodată. Cea mai bună performanță a fost finala pe care au jucat-o la EURO 2004, turneu găzduit chiar de ei, în care au pierdut cu Grecia (1-0).