Bale pune umărul pentru prima victorie a Țării Galilor la EURO

Țara Galilor a obținut prima sa victorie din istorie la prima participare în cadrul unui turneu final european, 2-1, sâmbătă seara cu Slovacia.

Golul meciului și, până acum al turneului, a fost marcat de Gareth Bale cu un șut de la aproape 30 de metri din lovitură liberă. Se întâmpla în minutul 10.

“Știam că voi da gol. Îl aveam în cap, a fost un moment memorabil și un episod istoric pentru țara noastră”, a spus Bale după meci citat de BBC.

Bale are șansa a opta pe Betano.com de a deveni golgheter la EURO 2016.

Partida nu începuse bine pentru Bale & Compania. Înainte de meci, galezii au rămas fără portarul titular, Hannessey, acesta neputând să ia startul din cauza unei accidentări la spate. În locul său a intrat un portar cu doar trei selecții la echipa națională, Ward.

Țara Galilor a fost aproape să primească gol în minutul 6, dar slovacul Hamsik a fost oprit în ultimul moment.

Slovacii au egalat în minutul 61. Duda, proaspăt intrat pe teren, a marcat golul egalării la prima atingere a mingii, învingându-l ușor pe neexperimentaul Ward.

Un final captivant

Spre final, Slovacia a început să fie echipa dominantă și să preseze pentru golul victoriei, după un meci până atunci apatic.

A fost rândul galezilor să mute decisiv. Antrenorul Chris Coleman l-a introdus pe teren Robson-Kanu, iar acesta a înscris în minutul 82 cu o execuție din careu.

Slovacii nu au capitulat, iar bara s-a opus lui Nemec și egalării înainte de final.

EURO 2016: Clasamente actualizate în Grupe

De știut

• Gareth Bale a marcat primul gol al Țării Galilor la un Campionat European.
  • Primul gol al lui Bale contra Slovaciei a fost în octombrie 2006 tot din lovitură liberă.
  • Țara Galilor au primit gol în fiecare dintre ultimele 5 meciuri, cea mai lungă serie în acest sens din martie 2013.
  • Țara Galilor este prima echipă britanică victorioasă în primul meci jucat la un turneu final EURO.