mergea tecau rio 2016

Rio 2016: Programul complet al României de vineri (Ziua 7)

România a câștigat joi noapte prima medalie la Jocurile Olimpice de Vară 2016 de la Rio, iar vineri continuă cursa.

Mai avem o medalie asigurată

În mod cert, vineri delegația noastră va mai aduce o medalie. Aceasta va fi la tenis, dublu masculin, acolo unde Horia Tecău și Florin Mergea vor juca finala contra lui Rafael Nadal și Marc Lopez.

Indiferent de rezultatul meciului, jucătorii români au asigurată medalia de argint.

Meci dificil la handbal

Un al pol de interes de vineri este meciul de handbal al echipei naționale feminine. Tricolorele au până acum două înfrângeri (cu Angola și Spania) și o victorie (cu Muntenegru), fiind încă în calculele pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic. Așadar, partida de vineri cu Spania este una foarte importantă.

România pleacă având șansa a doua, dar nu este exclus să câștige.

Începe atletismul

Tot vineri vor începe și întrecerile de atletism, acolo unde România va fi reprezentată în prima zi de Florina Pierdevară, în calificările la 1.500m.

Programul complet de vineri

16:00 Tenis de masa  Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro, Bernadette Cynthia Szocs (turul 1, echipe)

16:00 Judo Daniel Natea (calificări +100 kg masculin)

19:00 Tenis Horia Tecau, Florin Mergea vs Nadal/Lopez în finala de dublu masculin

20:40 Handbal România – Spania (grupe, feminin)

00:00 Tenis rina Camelia Begu, Horia Vlad Tecau (dublu mixt – sferturi de finală)

02:30 Atletism Pierdevara Florina (1500m calificari)