polonia romania cm 2018

CM 2018: Muntenegru și Polonia se distanțează în grupa României

Marți noapte s-au jucat încă două partide în Grupa E, cea a României, din preliminariile Cupei Mondiale 2018. Apasă aici pentru toate cotele la pariuri sportive  oferite de Betano.com pentru  meciurile din preliminariile CM 2018.

Polonia a primit vizita Armeniei, echipe cu care România câștiga săptămâna trecută cu 5-0, la Erevan.

Polonezii s-au chinuit pentru o victorie. Armenia a rămas în 10 oameni în minutul 30, la scorul de 0-0. La începutul reprizei a doua, gazdele au deschis scorul după un autogol al Armeniei, dar oaspeții au egalat rapid.

Partida se îndrepta spre un egal care ajuta mult România, dar Robert Lewandowski a înscris în minutul al cincilea de prelunguri, aducând victoria polonezilor cu 2-1.

În alt meci, Muntenegru a câștigat la rândul său pe terenul Danemarcei, cu 1-0, un rezultat care nu avantajează deloc echipa noastră.

Dacă Polonia termina egal, atunci România ar fi ocupat locul al doilea în Grupa E, cu cinci puncte. Însă, victoria polonezilor i-a aruncat pe tricolori pe poziția a treia, depășiți de Polonia și Muntenegru, fiecare cu câte șapte puncte.

România va juca ultimul meci din acest an din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale 2018 contra Poloniei, pe 11 noiembrie, la București. Având în vedere configurația grupei, România are nevoie de o victorie care o poate aduce măcar pe locul al doilea în Grupa E.

O înfrângere în fața Poloniei ar însemna ca echipa lui Robert Lewandowski să se desprindă la cinci puncte în fașa tricolorilor, ceea ce ar compromite major șansele de calificare la Cupa Mondială 2018.