Meciuri decisive, azi, în Liga Campionilor! Tottenham – Inter și PSG – Liverpool se joacă de la 22:00

Ieri, la această oră, știam o singură echipă calificată în optimi. După meciurile de aseară, numărul cluburilor sigure de primăvara Ligii Campionilor a crescut la 8. Cine va lua azi bilete la clasa I pentru optimi?

Grupa A: Dortmund și Atletico sunt „cu poarta goală”

Atletico Madrid – AS Monaco, ora 19:55 (cote 1X2: 1.22 – 6.20 – 16.75)

Borussia Dortmund – Club Brugge, ora 22:00 (1.26 – 5.80 – 12.25)

Clasament: Dortmund 9, Atletico 9, Brugge 4, Monaco 1

Soarta grupei se mai poate schimba doar printr-o minune. Brugge ar trebui să câștige atât cu Dortmund, cât și cu Atletico, iar cel puțin una din primele două clasate să se împiedice cu Monaco. Un scenariu extrem de greu de atins. Atletico e neînvinsă acasă, fiind mare favorită în fața monegascilor care tocmai au sărbătorit prima victorie după mai bine de trei luni. Monaco a obținut al doilea succes al sezonului, dar rămâne pe loc retrogradabil în Ligue 1 iar în Ligă vine după o înfrângere umilitoare: 0-4 cu Brugge, acasă. Belgienii nu au reușit să lege o serie pozitivă după succesul de la Monaco, pierzând în ultimele 2 runde din campionat. Dortmund, de partea cealaltă, continuă parcursul impecabil în Bundesliga. Acasă au doar un egal în acest sezon, și în fiecare meci a marcat cel puțin 2 goluri! Șansele lui Brugge sunt, fără îndoială, minime.

Grupa B: Tottenham – Inter pentru locul 2

Tottenham Hotspur – Inter Milano, ora 22:00 (1.73 – 4.15 – 4.60)

PSV Eindhoven – Barcelona, ora 22:00 (7.25 – 4.50 – 1.47)

Clasament: Barcelona 10, Inter 7, Tottenham 4, PSV 1

Barcelona e deja calificată, PSV poate obține cel mult locul de Europa League. Meciul decisiv e cel de pe Wembley, dintre Tottenham și Inter. Tottenham a avut finaluri de infarct în acest sezon: a fost egalată de PSV în minutul 87 și a revenit tot împotriva olandezilor pentru a câștiga în ultimul sfert de oră. Cel mai important, însă, a fost finalul meciului tur cu Inter. Italienii, conduși cu 1-0, au întors scorul după minutul 85 pentru a lua 3 puncte capitale. Tottenham e obligată să câștige, altfel va fi matematic eliminată din competiție. În cazul unei victorii, englezii vor lupta până în ultima etapă, când vor juca pe terenul Barcelonei.

Grupa C: Liverpool, Napoli și PSG sunt despărțite de un punct; Steaua Roșie nu cedează

Napoli – Steaua Roșie Belgrad, ora 22:00 (1.17 – 7.50 – 19.00)

Paris Saint-Germain – Liverpool, ora 22:00 (2.08 – 4.10 – 3.60)

Clasament: Napoli 6, Liverpool 6, PSG 5, Steaua Roșie 4

Văzută ca outsidera grupei, Steaua Roșie influențează decisiv grupa. Sârbii nu au pierdut acasă, făcând egal cu Napoli și câștigând cu Liverpool. În deplasare, însă, au un golaveraj deplorabil: 1-10. Meciul lor din Italia pornește cu gazdele din postura de mari favorite, iar cu un succes Napoli ar ajunge la 9 puncte. Suficiente pentru calificare, dacă PSG nu câștigă cu Liverpool. În ultima rundă, Liverpool primește vizita lui Napoli iar PSG merge la Belgrad, unde ar putea juca meciul decisiv.

Grupa D: Neînvinse, Porto și Schalke își dispută primul loc

Lokomotiv Moscova – Galatasaray Istanbul, ora 19:55 (2.70 – 3.10 – 2.90)

FC Porto – Schalke 04, ora 22:00 (1.88 – 3.25 – 5.00)

Clasament: Porto 10, Schalke 8, Galata 4, Lokomotiv 0

Fără punct în grupe, Lokomotiv încă are șanse la o calificare în Europa League, dacă o învinge pe Galata. Meciul de interes mai mare va fi, însă, cel din Portugalia. Porto, cu doar un eșec în ultimele 3 luni, va încheia grupa pe primul loc dacă trece de Schalke. Germanii sunt, și ei, neînvinși în Liga Campionilor în acest an, dar în deplasare se pot bucura doar de 3 succese în 2018-19.