Ungaria, Muntenegru sau Bulgaria. Ce naționale au avut convocați fotbaliști din Liga 1 Betano?

132 fotbaliști străini sunt legitimați, în acest moment, în Liga 1 Betano. Dintre aceștia, o treime (43) au fost convocați cel puțin o dată la echipele lor naționale, 11 în această lună. Betano, sponsorul oficial al Ligii 1, vă prezintă lista acestora.

Pariază pe Liga 1 Betano și urmărește meciurile cu streaming live!

Bulgaria: Plamen Iliev (foto)

Portarul Astrei a devenit titular în naționala Bulgariei în sezonul trecut, iar acum a fost integralist în ambele meciuri din Liga Națiunilor. Bulgaria are 6 puncte după 2 etape, câștigând cu Slovenia (2-1) și Norvegia (1-0). Iliev are, la 26 ani, 11 meciuri internaționale.

Estonia: Ilja Antonov

Antonov are 44 meciuri și 3 goluri în națională, cele mai multe dintre actualii internaționali ai Ligii 1 Betano. Mijlocașul lui Hermannstadt a fost rezervă în înfrângerile, 1-0, cu Grecia și Finlanda, intrând pe teren în minutul 77 din al doilea meci.

Moldova: Denis Rusu

Portarul Politehnicii Iași a fost convocat la naționala Moldovei pentru meciurile cu Luxemburg și Belarus din Liga Națiunilor, dar nu a fost inclus pe foaia de joc în niciunul dintre meciuri.

Muntenegru: Risto Radunovic

Fundașul stânga de la Astra Giurgiu a fost convocat, în premieră, la reprezentativa muntenegreană. Radunovic a fost rezervă în ambele meciuri, 0-0 cu România și 2-0 cu Lituania.

Ungaria: Adam Lang

Fundașul central adus de CFR de la Dijon are 24 meciuri și un gol în naționala Ungariei. A revenit în primul 11 după aproape un an, fiind titular în meciurile cu Finlanda (pierdut cu 1-0) și Grecia (câștigat cu 2-1).

Capul Verde: Nivaldo, Platini, Mailson Lima

Trei fotbaliști au fost în lotul Capului Verde la ultimul meci, un 1-1 în Lesotho în preliminariile Cupei Africii. Nivaldo (Chiajna) a fost integralist ca fundaș stânga, Platini (Iași) a fost schimbat la pauză, jucând ca mijlocaș ofensiv, iar Mailson Lima (Viitorul) a fost tot meciul pe banca de rezerve. Dintre cei trei, Platini are cele mai multe jocuri în națională (22, 3 goluri), Nivaldo are 20 iar Mailson Lima doar unul. Capul Verde e pe ultimul loc în grupa de calificare, după Uganda, Lesotho și Tanzania, având un punct din 6 posibile.

Gabon: Gaetan Missi Mezu

Atacantul de la Dunărea Călărași a jucat a doua oară în națională săptămâna trecută, în preliminariile Cupei Africii. Missi Mezu a fost rezervă și a intrat în minutul 61 al meciului cu Burundi, terminat 1-1. Gabon e a treia în grupă, după Mali și Burundi, dar peste Sudanul de Sud.

Guineea: Boubacar Fofana

Fofana a fost rezervă cu Republica Centrafricană, intrând în minutul 86. Mijlocașul de la Gaz Metan Mediaș are 18 jocuri pentru națională, revenind în lotul după 3 ani. Guineea are 6 puncte după două etape, conducând grupa cu Coasta de Fildeș, Rep. Centrafricană și Rwanda.

Insulele Comore: Nasser Chamed

Fotbalistul lui Gaz Metan Mediaș a fost titular la ultimul meci al țării sale, fiind înlocuit după 64 minute. Insulele Comore au reușit un egal cu Camerun, 1-1, dar rămân pe ultimul loc în grupă – după Camerun, Maroc și Malawi. Chamed are, până acum, 13 meciuri în națională.

Lista tuturor fotbaliștilor din Liga 1 Betano care au jucat cel puțin un meci internațional:

Albania: Azdren Llullaku (Astra), Kamer Qaka (Iași)

Angola: Aguinaldo (Iași)

Belarus: Aleksandr Karnițki (Sepsi)

Bolivia: Luis Ali Vega (Hermannstadt)

Bosnia Herzegovina: Elvir Koljic (Craiova), Ivan Sesar (Voluntari)

Brazilia: Julio Baptista (CFR)

Bulgaria: Hristo Zlatinski (FCSB), Plamen Iliev (Astra), Radoslav Dimitrov (Craiova), Stefan Velev (Sepsi)

Camerun: Robert Tambe (CFR), Jacques Zoua (Astra)

Capul Verde: Nuno Rocha (Craiova), Ely Fernandes (Mediaș), Mailson Lima (Viitorul), Platini (Iași), Nivaldo (Chiajna)

Coasta de Fildeș: Ousmane Viera (Sepsi), Lossemy Karaboue (Botoșani)

Congo: Dylan Bahamboula (Astra), Juvhel Tsoumou (Hermannstadt)