fotbal feminin spania

Un hat-trick feminin duce Spania în finala EURO U19

Spania s-a calificat dramatic în finala EURO 2016 la fotbal feminin de sub 19 ani. Ibericele au fost conduse de două ori de Olanda, dar au câștigat cu 4-3 grație unui hattrick marcat de căpitana echipei.

Sandra Hernandez, căpitanul Spaniei, a înscris trei goluri vitale care au calificat echipa latină în a treia finală consecutivă a Campionatului European de fotbal feminin U19.

Scorul la pauză a fost 1-1, după ce Hernandez egalase dintr-o lovitură liberă executată de la 30 de metri!

În repriza a doua, batavele au trecut la conducere din nou, dar alte două goluri ale Sandrei Hernandez precum și unul al lui Cazzala, au dus scorul la 3-1. Olanda a redus diferența pe final, dar Spania a rezistat.

Sandra Hernandez a reușit un joc excelent, cu un prim gol superb, al doilea neprețuit și al treilea decisiv.

Spania va juca finala contra Franței, duminică, de la ora 20:00.