FCSB primește duminică vizita celor de la Gaz Metan

FCSB şi Gaz Metan Mediaș vor juca duminică, 8 august 2021, de la ora 22:00, în etapa a 4-a din Liga 1, sezonul 2021-2022. Partida va avea loc pe stadionul “Arena Naţională” din București.

Betano: 1.39 pentru o victorie FCSB, 4.60 egal, 9.00 pentru un succes Gaz Metan Mediaș

FCSB

FCSB a câştigat în acest sezon toate meciurile jucate acasă pe Arena Naţională, 1-0 cu Shakhter Karagandy şi 4-1 Universitatea Craiova, însă în deplasare a remizat cu 0-0 cu FC Botoşani, a pierdut cu 2-1 în Armenia cu Shakhter Karagandy şi, în ultima etapă a scos cu şansă un egal la Arad cu UTA, scor 1-1 (Desley Ubbink 20 – Ianis Stoica 90).”Roș-albaștrii” caută victoria care să îi readucă pe linia de plutire.  Va reveni după o accidentare stoperul Andrei Miron în timp ce extrema stângă Cristian Dumitru a fost împrumutat din nou la FC Argeş Piteşti. Următoarele meciuri vor fi cu Rapid București (deplasare), Sepsi Sfântu Gheorghe (acasă) şi CFR Cluj (deplasare).

Gaz Metan Mediaș

Gaz Metan are după 3 etape disputate în Liga 1 o victorie, un egal şi o înfrângere, fiind pe locul 9 în clasament, cu 4 puncte. Rezultatele ardelenilor au fost 1-0 cu CS Mioveni (acasă), 0-2 cu Farul Constanța (deplasare) şi, în ultima etapă, 2-2 cu FC Argeș (acasă). “Alb-negrii” au fost foarte aproape de a câştiga jocul cu argeşenii, însă au fost egalaţi în prelungiri. Mihai Lixandru şi Ovidiu Horşia sunt jucători împrumutaţi de la FCSB şi nu vor juca duminică. Va reveni după 2 etape de suspendare stoperul brazilian Jefferson Yuri de Sousa Matias, care a fost eliminat în prima rundă cu nou promovata CS Mioveni. Ronaldo Deaconu a fost folosit 26 de minute de tehnicianul Mihai Teja în meciul cu FC Argeș, deşi abia venise de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, însă acum e de aşteptat să fie titular. Următoarele meciuri vor fi cu FC Botoșani (acasă), Universitatea Craiova (deplasare) şi FC UTA Arad (acasă).

FCSB – Gaz Metan Mediaș echipele probabile

FCSB: Straton – Haruț, Al. Crețu, I. Cristea, S. Șerban – Moruțan, Ov. Popescu, Oaidă – Cordea, Fl. Tănase, Oct. Popescu

Gaz Metan Mediaș: Vâlceanu – R. Romeo, Félix Mathaus, Yuri Matias, Matricardi, Trif – Moura, Deaconu, Chamed – Mateş, Sarr

Ultimele meciuri dinre FCSB şi Gaz Metan jucate în Liga 1

03.02.2018: Gaz Metan Mediaș – Fotbal Club FCSB 1-2 (Etapa 23)

Au marcat: 0-1 Constantin Budescu (26 penalty), 0-2 Denis Alibec (62), 1-2 Ionuț Neagu (72)

12.08.2018: Gaz Metan Mediaș – Fotbal Club FCSB 1-3 (Etapa 4)

Au marcat: 0-1 Boubacar Fofana (30), 1-1 Olimpiu Moruţan (49), 2-1 Harlem-Eddy Gnohéré (63), 3-1 Florinel Coman (83)

02.12.2018: Fotbal Club FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-1 (Etapa 17)

Au marcat: 1-0 Dennis Man (41), 2-0 Florin Tănase (53), 2-1 Carlos Fortes (63), 2-1

25.08.2019: Gaz Metan Mediaş – Fotbal Club FCSB 4-0 (Etapa 7)

Au marcat: 1-0 Darius Olaru (17), 2-0 Marius Constantin (58 penalty), 3-0 Dumitru Cardoso (65 penalty), 4-0 Mihai Velisar (85)

06.12.2019: Fotbal Club FCSB – Gaz Metan Mediaş 2-0 (Etapa 20)

Au marcat: 1-0 Florinel Coman (66), 2-0 Dennis Man (79)

21.06.2020: Fotbal Club FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-2 (Etapa 4, play-off)

Au marcat: 1-0 Florin Tănase (12), 1-1 Sergiu Buş (58), 2-1 Adrian Petre (90+3 penalty), 2-2 Thomas Juel-Nielsen (90+4)

25.07.2020: Gaz Metan Mediaș – Fotbal Club FCSB 0-1 (Etapa 9, play-off)

A marcat: 0-1 Ionuț Vână (21)

23.11.2020: Gaz Metan Mediaş – Fotbal Club FCSB 2-3 (Etapa 11)

Au marcat: 0-1 Darius Olaru (11), 1-1 Ronaldo Deaconu (16 penalty), 1-2 Darius Olaru (32), 2-2 Ricardo Valente (60), 2-3 Sergiu Buş (90 penalty)

07.03.2021: Fotbal Club FCSB – Gaz Metan Mediaş 1-0 (Etapa 26)

A marcat: 1-0 Florin Tănase (90+2)

Pronostic FCSB – Gaz Metan Mediaș

FCSB – Gaz Metan Mediaș 1 pauză / 1 final, la o cotă de 2.02 pe Betano şi la o cotă mai mare de 2.95, FCSB – Gaz Metan Mediaș GG & peste 2,5 goluri