logo-europa-league

Ce pariem azi: cote mărite pentru Europa League!

Europa League a ajuns la faza sferturilor de finală, iar Betano oferă cote mărite pentru toate meciurile! Începând cu ora 22:05 vor fi Arsenal – ȚSKA Moscova, Atletico – Sporting, Lazio – Salzburg și Leipzig – Marseille.

Arsenal Londra (4.00 la câștigarea trofeului) – ȚSKA Moscova (35.00)

Cote 1X2: 1.33 Arsenal, 5.20 X, 10.00 ȚSKA

Cotă mărită: 3.55 Arsenal câștigă și ambele înscriu

Arsenal a trecut cu două victorii de AC Milan, confirmându-și statutul de echipă cu șanse mari la ridicarea cupei Europa League. „Tunarii” au jucat 17 sezoane consecutive în Liga Campionilor, iar acum singura șansă să revină la masa bogaților e să cucerească Liga Europa. Ultima dată au jucat în competiția secundară în 2000, când au ajuns până în finală – au pierdut la loviturile de departajare cu Galatasaray, când Gică Popescu a transformat penalty-ul decisiv. Rușii nu au mai atins o fază atât de avansată din 2005, când au și câștigat Cupa UEFA. Au fost două meciuri oficiale între Arsenal și ȚSKA până acum: un 0-0 și un 1-0 pentru clubul din Moscova, în 2006.

Pariază pe câștigătoarea trofeului!

Atletico Madrid (2.35) – Sporting Lisabona (20.00)

Cote 1X2: 1.34 Atletico, 5.35 X, 14.00 Sporting

Cotă mărită: 2.02 1 pauză/1 final

Atletico are cota cea mai mică să câștige trofeul. Spaniolii au trecut peste eliminarea din grupele Ligii Campionilor și au câștigat la pas ambele faze din primăvară, reușind să câștige 3 din cele 4 meciuri jucate la diferență de minim 3 goluri. Sporting a avut un parcurs mai greu decât s-ar fi așteptat, cu 3-1/3-3 în fața kazahilor de Astana și, în optimi, o calificare obținută în extra-time cu Viktoria Plzen. Meciul de diseară a fost la un pas să se întâmple în finala cupei din 2012, pe care Atletico a câștigat-o la București. Sporting a ajuns atunci până în semifinale, fiind eliminată de Bilbao în minutul 88. De atunci, drumurile au fost diferite. Portughezii nu au mai trecut de șaisprezecimile Europa League, în timp ce Atletico a jucat două finale, o semifinală și un sfert în Liga Campionilor.

Lazio Roma (8.50) – Red Bull Salzburg (20.00)

Cote 1X2: 1.85 Lazio, 3.70 X, 4.15 Salzburg

Cotă mărită: 2.40 peste 2,5 goluri și ambele înscriu

Lazio le-a eliminat pe FCSB și Dinamo Kiev în această primăvară și are șansa a treia la trofeu, conform cotelor. Salzburg, deși outsideră, a scos deja din competiție echipe cu nume: Real Sociedad în șaisprezecimi și Borussia Dortmund în optimi. Austriecii nu au pierdut niciun meci în Europa în sezonul actual, iar pe lista adversarilor lor e și Viitorul Constanța. De altfel, în toate competițiile din această stagiune au pierdut un singur meci – în august, în campionatul Austriei. Au mai fost două meciuri directe între Salzburg și Lazio, în grupele Europa League din 2009-10. Salzburg a câștigat de fiecare dată cu 2-1, terminând pe primul loc în grupă, Lazio fiind eliminată de pe poziția a treia.

Pariază pe meciurile de diseară! Toate încep la 22:05!

RB Leipzig (9.00) – Olympique Marseille (11.00)

Cote 1X2: 1.71 Leipzig, 4.20 X, 5.60 Marseille

Cotă mărită: 2.70 peste 1,5 goluri în prima repriză

Marseille a ajuns în sferturi mulțumită rezultatelor de acasă, unde le-a învins cu 3-0 pe Braga și 3-1 pe Bilbao, permițându-și jocuri mai slabe în returul de afară. Leipzig a trecut cu mari emoții de Napoli în șaisprezecimi (victorie cu 3-1 în Italia și 0-2 acasă), iar apoi de Zenit cu 3-2 la general. Statistica interesantă a germanilor ține de apărare: au primit gol în toate meciurile europene din acest sezon! Pentru ei e prima participare în Europa și reprezintă cel mai „tânăr” club ajuns până aici, fiind înființați în 2009. Marseille, regina continentului în 1993, încă mai caută un nou trofeu. Are două finale de Cupa UEFA pierdute de atunci – în 1999 cu Parma și 2004 cu Valencia.