catalina ponor rio 2016

Rio 2016: Programul României de marți (Ziua 11) și rezultatele de luni

Marți este ziua a 11-a a Jocurilor Olimpice de Vară 2016 de la Rio. Sportivii români continuă cursa olimpică. Iată programul lor complet.

16:00  Alin Alexuc Ciurariu – Lupte  Greco-romane, 98 kg masculin, calificări si recalificari (dacă e cazul)

16:00 Ion Iulian Panait  – Lupte  Greco-romane, 66 kg masculin, calificări si recalificari (dacă e cazul)

19:42 Ion Iulian Panait – Lupte  Greco-romane, 66 kg masculin, finala (dacă e cazul)

20:00 Andrei Vasile Muntean – Gimnastică artistică, paralele masculin – finala

22:00 Alin Alexuc Ciurariu – Lupte  Greco-romane, 98 kg masculin, finala (dacă e cazul)

03:05 Alina Rotaru – Atletism, săritura în lungime feminin – calificări (Grupele A și B)

Pariază pe Rio 2016

Ce au făcut luni sportivii români la Rio

Luni, România a avut o mare șansă la medalie prin Marian Drăgulescu, la gimnastică masculină individual, în finala de la sărituri.

În vârstă de 35 de ani, Drăgulescu a terminat finala pe locul 3, cu 15,449 puncte, la egalitate cu japonezul Kenzo Shirai. Numai că Drăgulescu a avut note mai mici la execuție și a fost împins pe locul al patrulea, în afara podiumului.

Tot la gimnastică, dar la feminin individual, Cătălina Ponor a evoluat luni seară în finala de la bârnă. Evoluția sa a una ezitantă și a terminat pe penultimul loc, al șaptelea cu 14,000 puncte.

La atletism l-a avut pe Marian Oprea, în calificările de la triplusalt. Atletul nostru a avut o zi neagră și a călcat toate cele trei sărituri, neputând să valideze nici una în concurs, fiind eliminat.