romania danemarca cm 2018

România, egal dezamăgitor cu Danemarca

România nu a putut învinge Danemarca, duminică seară, în preliminariile Cupei Mondiale 2018. A fost un 0-0 dezamăgitor, în care tricolorii ar fi putut marca la început, dar la fel de bine ar fi putut pierde totul pe final.

Apasă aici pentru a paria pe meciurile din preliminariile CM 2018

O victorie a României ar fi urcat echipa națională pe locul al doilea, cel de baraj. Însă, după acest egal, selecționata noastră a rămas pe locul al patrulea, cu 6 puncte – la egalitate cu Armenia dar cu golaveraj superior -, după Polonia (13 puncte) șiMuntenegru și Danemarca – fiecare cu cîte 7 puncte.

Claudiu Keșeru a avut două mari ocazii de gol în prima repriză. La prima a șutat cu latul, din careul mic, peste poartă. La a doua a primit e la Benzar o centrare ideală în fața porții, dar nu s-a așteptat și a ratat o deviere pe care scria „gol”.

Danemarca a avut cea mai mare ocazie din prima repriză spre finalul acesteia, prin Eriksen, un șut peste poartă singur cu Tătărușanu. În partea secundă nu au existat mari șanse de gol decât spre finalul meciului, iar acestea au aparținut oaspeților. Jorgensen a șutat puțin peste transversală, o acțiune de pe urma căreia am fi putut pierde partida nemeritat.

Au evoluat echipele:

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Alin Toșca — 2. Romario Benzar, 8. Mihai Pintilii, 15. Răzvan Marin, 14. Iasmin Latovlevici (5. Dorin Rotariu, 76) — 23. Nicolae Stanciu — 7. Alex Chipciu (19. Andrei Ivan, 86), 13. Claudiu Keșeru (11. Denis Alibec, 63).
Selecționer: Christoph Daum.

Danemarca: 1. Kasper Schmeichel — 4. Simon Kjaer (căpitan; 13. Mathias Zanka Joergensen, 46), 6. Andreas Christensen, 3. Jannik Vestergaard — 2. Peter Ankersen, 7. William Kvist, 19. Lasse Schoene (11. Martin Braithwaite, 69), 8. Thomas Delaney, 5. Riza Durmisi — 10. Christian Eriksen, 21. Andreas Cornelius.
Selecționer: Aage Hareide.