CM 2022 din Qatar: Argentina – Croația

Argentina şi Croația vor juca marți, 13 decembrie 2022, de la ora 21:00, în semifinalele Cupei Mondiale din Qatar. Partida va avea loc pe stadionul “Lusail” din Lusail şi va fi arbitrată de Daniele Orsato.

Betano: 1.88 pentru o victorie Argentina, 3.55 egal, 5.00 pentru un succes Croația

Argentina

Argentina a câştigat cu 4-3 după executarea loviturilor de la 11 metri meciul disputat cu Olanda în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Qatar. După 90 de minute şi prelungiri, scorul a fost egal, 2-2 (Nahuel Molina 35, Lionel Messi 73 penalty – Wout Weghorst 83, 90+11). Partida s-a disputat pe stadionul “Lusail” din Al Daayen, în faţa a 88.966 spectatori.

Rezultatele Argentinei la CM 2022 din Qatar

22.11.2022: Argentina – Arabia Saudită 1-2 (Grupa C)

26.11.2022: Argentina – Mexic 2-0 (Grupa C)

30.11.2022: Polonia – Argentina 0-2 (Grupa C)

03.12.2022: Argentina – Australia 2-1 (optimi de finală)

09.12.2022: Olanda – Argentina 2-2, 3-4p (sferturi de finală)

Selecţionerul Lionel Scaloni are probleme de lot pentru meciul cu Croația. Fundaşul dreapta Gonzalo Montiel şi fundaşul stânga Marcos Acuña, ambii de la FC Sevilla, au încasat al doilea cartonaş galben la turneul final şi vor fi suspendaţi. Ei vor fi înlocuiţi cu fundaşul dreapta Nahuel Molina de la Atlético Madrid şi fundaşul stânga Nicolás Tagliafico, de la Olympique Lyon.

• este pe locul 3 în clasamentul FIFA cu 1773.88 puncte
  • are un lot carre valorează 645.20 milioane de euro
  • a câştigat Cupa Mondială în 1978 şi 1986
  • la precedentul CM 2018 din Rusia a fost eliminată în optimi de Franţa
  • a marcat exact 2 goluri în ultimele 4 meciuri jucate la CM 2022 din Qatar

La casa de pariuri Betano “La Albiceleste” au cota 1.40 că se vor califica în finala de la Lusail care va avea loc pe 18 decembrie 2022. Ei au cota 2.65 că vor câştiga titlul suprem, în timp ce Lionel Messi are cota 3.75 că va fi golgheterul Campionatului Mondial.

Croația

Croația a reuşit o mare surpriză la Cupa Mondială din Qatar, să o elimine în sferturile de finală pe favorita numărul unu, Brazilia. Europenii au rezistat 90 de minute fără a primi gol, însă în prelungiri Neymar (105+1) a deschis scorul. Bruno Petković a reuşit o nesperată egalare în minutul 117 iar la loviturile de departajare, croaţii s-u impus cu 4-2. Partida s-a disputat pe stadionul “Education City” din Doha, în faţa a 43.893 spectatori.

Rezultatele Croației la CM 2022 din Qatar

23.11.2022: Maroc – Croația 0-0 (Grupa F)

27.11.2022: Croația – Canada 4-1 (Grupa F)

01.12.2022: Croația – Belgia 0-0 (Grupa F)

05.12.2022: Japonia – Croația 1-1, 1-3p (optimi de finală)

09.12.2022: Croația – Brazilia 1-1, 4-2p (sferturi de finală)

Selecţionerul Zlatko Dalić are la dispozişie toţi jucătorii, cu excepţia fundaşului dreapta Josip Stanišić de la Bayern München, care este incert. Portarul Dominik Livaković de la Dinamo Zagreb a fost până acum eroul Croaţiei în meciurile cu Japonia şi Brazilia, unde a apărat penalty-urile executate de Takumi Minamino, Kaoru Mitoma şi Maya Yoshida, respectiv Rodrygo. Atacantul Bruno Petković de la Dinamo Zagreb, care a înscris în poarta “Seleção” va fi titular în semifinala cu Argentina, câştigând lupta cu Andrej Kramarić, Marko Livaja şi Mislav Oršić.

• este pe locul 12 în clasamentul FIFA cu 1645.64 puncte
  • are un lot carre valorează 377.00 milioane de euro
  • s-şa calificat în semifinale la CM 1998 din Franţa şi în finală la CM 2018 din Rusia
  • la precedentul CM 2018 din Rusia a fost învinsă în finală cu 4-2 de Franţa
  • nu a încasat mai mult de un gol în cele 5 meciuri de la CM 2022 din Qatar

2.95 este cota pe Betano că “Vatreni” vor trece în semifinale şi de Argentina. 10.75 este cota că îi vor elimina pe sud-americani tot la loviturile de departajare. Croația are cota 9.00 că va triumfa în premieră la un turneu final iar portarul Dominik Livaković are cota 2.50 pe Betano că va câştiga “Mănuşa de Aur” a Cupei Mondiale.

Argentina – Croația echipele probabile

Argentina: Emiliano Martínez – Nahuel Molina, Cristian Romero, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico – Rodrigo De Paul, Enzo Fernández, Alexis Mac Allister – Ángel Di María, Lionel Messi, Julián Álvarez.

Croația: Dominik Livaković – Josip Juranović, Dejan Lovren, Joško Gvardiol, Borna Sosa – Luka Modrić, Marcelo Brozović, Mateo Kovačić – Mario Pašalić, Bruno Petković, Ivan Perišić.