AC Milan – Juventus Torino, meciul etapei în Italia

AC Milan şi Juventus Torino vor juca duminică, 23 ianuarie 2022, de la ora 21:45, în etapa a 23-a din Campionatul Italiei, sezonul 2021-2022. Partida va avea loc pe stadionul “San Siro” din Milano şi va fi arbitrată de Marco Di Bello.

Betano: 2.60 pentru o victorie AC Milan, 3.20 egal, 2.82 pentru un succes Juventus Torino

Associazione Calcio Milan

AC Milan a avut 3 victorii la rând în campionatul Italiei, 4-2 cu FC Empoli, 3-1 cu AS Roma, 3-0 cu FC Venezia şi o calificare în sferturile Cupei Italiei, după ce a eliminat-o cu 3-1 după prelungiri pe Genoa CFC. Inexplicabil, “Il Diavolo” a pierdut în ultima etapă acasă cu 1-2 în faţa lui Spezia Calcio. A fost un meci ciudat, în care Theo Hernandez a ratat un penalty în minutul 45, pentru ca în minutul 45+1 gazdele să deschidă scorul prin Rafael Leão. “Aquilotti” au egalat în minutul 64 prin Kevin Agudelo şi au dat lovitura în prelungiri prin Emmanuel Gyasi (90+6). După 22 etape disputate în Serie A, echipa antrenată de Stefano Pioli se află pe locul 2 în clasament, cu 48 puncte. Bilanţul este de 15 victorii, 3 egaluri şi 4 înfrângeri, golaveraj 47-25. “Rossoneri” sunt la 2 puncte de liderul Inter Milano şi ar avea mare nevoie de victorie în confruntarea cu Juventus Torino, mai ales că în următoarea etapă vor juca “Derby della Madonnina”. În plus SSC Napoli, care este pe poziţia a 3-a, se află la doar 2 puncte de milanezi. Gazdele nu pot conta pe Simon Kjær, Fikayo Tomori şi Pietro Pellegri, care sunt accidentaţi şi pe Fodé Ballo-Touré şi Franck Kessié, care sunt plecaţi la Cupa Africii pe Naţiuni. Golgheterii echipei sunt Zlatan Ibrahimović (8 goluri), Rafael Leão (6 goluri), Olivier Giroud (5 goluri) şi Franck Kessié (5 goluri). Următorul meci va fi în deplasare cu Inter Milano, pe 6 februarie 2022.

Juventus Football Club

Juventus Torino a debutat în 2022 cu un egal, 1-1 cu SSC Napoli, după care au urmat 2 succese la rând, 4-3 cu AS Roma şi 2-0 cu Udinese Calcio. A fost însă şi un eşec, 1-2 după prelungiri cu Inter Milano în Supercupa Italiei şi o victorie, 4-1 cu Sampdoria Genova în optimile Cupei Italiei. După 22 etape disputate în Serie A, echipa antrenată de Massimiliano Allegri se află pe locul 5 în clasament, cu 41 puncte. Bilanţul este de 12 victorii, 5 egaluri şi 5 înfrângeri, golaveraj 34-21. “La Vecchia Signora” este la 9 puncte de liderul Inter Milano şi la 1 punct de locul 4, ultimul de Liga Campionilor. “Le Zebre” au pierdut ultima dată în acest sezon din Serie A pe 27 noiembrie 2021, 0-1 pe teren propriu cu Atalanta Bergamo. În tur, “Bianconeri” au remizat pe “Stadio Allianz” cu Milan, scor 1-1 (Álvaro Morata 4 – Ante Rebić 76). La oaspeţi nu vor juca din cauza problemelor medicale Leonardo Bonucci şi Federico Chiesa, ultimul fiind out tot sezonul, după ce a suferit o ruptură de ligament încrucişat la genunchiul stâng. Ultimele 5 rezultate din campionatul Italiei dintre AC Milan şi Juventus Torino, pe stadionul “San Siro”, au fost 1-0, 0-2, 0-2, 4-2 şi 1-3. Ultimul rezultat de egalitate a avut loc pe 25 februarie 2012, scor 1-1. FC Empoli (1-0), Sassuolo Calcio (2-1) şi Atalanta Bergamo (1-0) sunt echipele care au câştigat în acest sezon pe terenul lui Juve. Golgheterii echipei sunt Paulo Dybala (7 goluri), Álvaro Morata (5 goluri) şi Juan Cuadrado (4 goluri). Următorul meci va fi acasă cu Hellas Verona, pe 6 februarie 2022.

AC Milan – Juventus Torino echipele probabile

AC Milan: Maignan – Calabria, Kalulu, Romagnoli, Hernández – Tonali, Krunić – Saelemaekers, Brahim Díaz, Rafael Leão – Ibrahimović

Juventus Torino: Szczesny – Danilo, de Ligt, Chiellini, Pellegrini – Cuadrado, Bentancur, Locatelli, McKennie – Álvaro Morata, Dybala