steaua villarreal europa league

Steaua egală cu Villarreal, Astra învinsă la Roma

Steaua și Astra au jucat joi seară a doua etapă din grupele Europa League. Steaua a reușit să obțină primul punct în această competiție, dar Astra a bifat a doua înfrângere. Apasă aici pentru toate cotele la pariuri sportive de vineri, oferite de Betano.com.

Steaua – Villarreal 1-1

Steaua a început slab, iar Villarreal a marcat la prima sa acțiune de poartă prin Borre. Exact ceea ce Reghacampf spunea înainte de meci că Steaua nu trebuie să facă s-a întâmplat. Antrenorul afirma că echipa trebuie să se apere bine, iar adversarii să nu înscrie din toate acțiunile pe care le au. Totul a rămas pe hârtie, prima acțiune a fost și primul gol.

Doar că dușul rece a trezit Steaua. După câteva minute de descumpănire, Muniru a egalat la capătul unui corner. Mingea a fost executată în careu, iar portarul lui Villarreal a scăpat-o în față. Muniru s-a aflat la locul potrivit și a trimis în plasă.

Steaua a fost la un pas de 2-1, însă De Amorim a șutat în bara transversală.

Același De Amorim a părut că va obține un penalty pentru Steaua. Mingea trimisă de el l-a atins pe mână pe Rukavina, dar arbitrul nu a acordat 11 metri.

Primul punct al Stelei în Europa League a venit contra celei mai bune echipe din grupă, ceea ce oferă speranțe pe mai departe, după începutul slab cu Osmanlispor.

Grupa L este condusă de Villarreal (4 puncte), urmată de Zurich și Osmanlispor (fiecare cu câte 3 puncte), iar Steaua se află pe locul 4 cu un singur punct.

AS Roma – Astra 4-0

În celălat meci al serii în care a jucat o echipă din România, Astra a fost învinsă fără drept de apel de AS Roma, 4-0.

Pentru ca amărăciunea să fie maximă pentru Astra, echipa din România și-a marcat un autogol prin Fabricio, care a dus scorul la 3-0 la începutul reprizei a doua.