FCSB – Lazio. Nicio bucurie după meciurile cu italienii

FCSB va întâlni Lazio Roma în șaisprezecimile Europa League. Palmaresul împotriva echipelor din Italia e catastrofal.

13 meciuri a jucat FCSB împotriva cluburilor italiene în Cupele Europene, toate când înca se numeau Steaua. Nu au reușit nicio victorie, au 5 egaluri și 8 înfrângeri. Mai mult, au reușit să înscrie într-un singur meci – cel de tristă amintire cu Napoli, din grupele Europa League 2010. Roș-albaștrii au condus cu 3-0 după un sfert de oră dar meciul s-a terminat 3-3, fiind egalați în minutul 98. Returul a fost pierdut tot în prelungiri, 1-0, iar Steaua a pierdut în acel moment calificarea în primăvara europeană.

Cel mai important meci cu o echipă italiană a avut loc în 1989, cu AC Milan, în finala Cupei Campionilor. După un parcurs excelent în care au eliminat Spartak Moscova, Goteborg și Galatasaray, Steaua a pierdut cu 4-0 în fața marelui Milan al lui Van Basten, Gullit și Rijkaard.

Iată lista completă a meciurilor jucate de FCSB, sub denumirea Steaua, împotriva italienilor:

1984/85, Cupa Cupelor: Roma – Steaua 1-0 / Steaua – Roma 0-0

1988/89, Cupa Campionilor: Milan – Steaua 4-0

1991/92, Cupa UEFA: Steaua – Genoa 0-1 / Genoa – Steaua 1-0

1995/96, Liga Campionilor: Juventus – Steaua 3-0 / Steaua – Juventus 0-0

2004/05, Cupa UEFA: Steaua – Parma 0-1

2005/06, Cupa UEFA: Steaua – Sampdoria 0-0

2008/09, Liga Campionilor: Fiorentina – Steaua 0-0 / Steaua – Fiorentina 0-1

2010/11, Liga Europa: Steaua – Napoli 3-3 / Napoli – Steaua 1-0