Irina Begu, eliminată de la Roland Garros. Halep, meci întrerupt

Irina Begu, cap de serie nr. 25 în Franța, a fost eliminată fără a opune o mare rezistență în fața americancei Shelby Rogers. Au fost două seturi fără istoric, 6-3 6-4, jucate într-o oră și 22 de minute.

Rezultatul poate fi considerat o surpriză, deoarece Shelby este o jucătoare din afara top 100 WTA și niciodată în carieră nu trecuse de turul al doilea într-un turneu de Mare Șlem.

Pentru Begu ar fi fost prima calificare în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Șlem. Astfel, românca rămâne cu o optime de finală la Roland Garros, prima din cariera sa.

Optimile de finală i-au adus lui Begu un cec de 173.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Halep, oprită de ploaie

Simona Halep a evoluat și ea duminică seara în optimile de finală, contra australiencei Samantha Stosur.

Cele două trebuiau să înceapă meciul la ora 17:00, pe arena centrală, dar ploaia a dat totul peste cap. Întâlnirea a fost mutată pe un teren secundar pentru a se juca totuși duminică și a început la ora României 21:00.

La scorul de 5-3 pentru Halep în primul set, ploaia a început din nou să cadă la Paris, astfel că meciul a fost întrerupt și urmează a se relua luni după ora 12:00 cu Stosur la serviciu.

Pe Betano, Simona Halep are o cotă de 6,00 pentru a câștiga turneul.