simona halep indian wells

Simona Halep iese de la Miami după un meci bizar

Simona Halep a fost eliminată miercuri seară în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Miami după ce a părea că va avansa fără probleme.

Jucătoarea din România a câștigat primul set cu 6-3, dar a fost învinsă de britanica Johanna Konta, britanica reușind să câștige următoarele două seturi cu 7-6 (9-7) 6-2.

Click aici pentru a urmări meciurile de Miami cu streaming live

Halep a intrat în meci complet la conducere și nu a avut probleme să își treacă prima manșă în cont. Însă, în cea de-a doua s-a trezit condusă cu 3-0 și a luptat permanent, ajungând la tiebreak. Aici a cedat din cauza loviturilor trimise în fileu sau afară, dar și din cauza dublelor greșeli.

Setul al treilea a fost unul în care Simona a clacat lamentabil. Practic, i-a oferit pe tavă partida britanicei prin mingi trimise neglijent și neatent în fileu sau în afara terenului.

Favorită a publicului la Miami, Halep a părăsit competiția în fluierăturile spectatorilor care nu și-au ascuns dezamăgirea. Ea a ieșit rapid pe tunel, dând câteva autografe în colț.

Simona nu a reușit să îți egaleze performața de la Miami de acum doi ani când a ajuns în semifinale.

Halep fusese favorită în meciul cu Konta, pe 29 martie.