Doar 6 calificări ale echipelor românești după înfrângeri la 2 goluri în deplasare

FCSB și CFR Cluj joacă azi pentru grupele Europa League. Ambele au pierdut în tur la diferență de 2 goluri în deplasare, și sunt obligate să câștige pentru a își îndeplini obiectivul – calificarea în grupe. Betano vă prezintă cele 6 „duble” în urma cărora echipele din România au mers mai departe, deși au pierdut la această diferență în prima manșă.

Pariază pe playoff-ul Ligii Europa pe Betano!

1967: Trakia Plovdiv – Rapid 2-0, 0-3

Primul duel în care un club din România a revenit după un eșec în prima mașă s-a jucat în toamna lui 1967, în turul 1 al Cupei Campionilor. Rapid, care câștigase primul titlu din istorie în acel an, a pierdut în Bulgaria cu 2-0, dar în retur a condus cu același scor la capătul celor 90 minute regulamentare. În minutul 108, golgheterul Ion Ionescu a punctat pentru 3-0 iar giuleștenii au mers mai departe. În turul secund al competiției, Rapid a fost eliminată de Juventus Torino, după 1-0 în Italia și 0-0 în România.

1974: Beșiktaș – Steagul Roșu Brașov 2-0, 0-3

Brașovul a avut o revenire uluitoare în primul tur al Cupei UEFA din 1974/75. După ce a pierdut cu 2-0 la Istanbul, Steagul Roșu s-a impus cu 3-0 pe Stadionul Tineretului, toate golurile fiind marcate după minutul 85! În turul următor a fost oprită aventura europeană de către Hamburg, care a câștigat cu 10-1 la general.

1985: Monaco – Craiova 2-0, 0-3

În sezonul în care Steaua câștiga Cupa Campionilor, Craiova Maxima juca în primul tur al Cupei Cupelor cu AS Monaco. Oltenii au pierdut în tur, dar au câștigat manșa secundă cu 3-0 în fața a 40.000 spectatori. Ion Geolgău a marcat primul și al treilea gol, iar Marian Bâcu pe al doilea. „Știința” a fost eliminată în turul 2 de Dinamo Kiev, după 2-2 acasă și 0-3 în deplasare.

1998: Iraklis Salonic – FC Național 3-1, 0-3

FC Național a eliminat echipa greacă în turul 2 al Cupei UEFA Intertoto. „Bancarii” au pierdut primul joc cu 3-1 dar au marcat de 3 ori după pauză, în retur. Pigulea și Marian Savu au adus-o pe Național în poziție de calificare, iar în minutul 90 Cătălin Liță a făcut 3-0. În turul 3, trupa din Cotroceni a fost aproape de încă o revenire, cu Bologna. A pierdut cu 2-0 în Italia și a învins cu 3-1 acasă, fiind eliminată după regula golurilor în deplasare.

2005: Valencia – Steaua 2-0, 0-2, 3-4 la penalty-uri

În 2004/05, Steaua se califica în primăvara europeană după 12 ani și întâlnea Valencia, câștigătoarea Cupei UEFA din sezonul precedent. Steaua a câștigat cu 2-0 returul, grație golurilor lui Andrei Cristea, calificându-se după loviturile de departajare. Actualul antrenor al roș-albaștrilor, Nicolae Dică, a transformat ultimul penalty! Steaua a fost eliminată în optimi de Villarreal, după 0-0 acasă și 0-2 în deplasare.

2013: Ajax – Steaua 2-0, 0-2, 2-4 la penalty-uri

Tot în șaisprezecimi, în competiția redenumită Europa League între timp, roș-albaștrii reveneau în fața olandezilor de la Ajax Amsterdam după golurile marcate de Latovlevici și Chiricheș. Calificarea a fost decisă la penalty-uri, unde au punctat și cei doi fotbaliști care se află în lotul echipei pentru meciul de diseară cu Rapid Viena: Raul Rusescu și Lucian Filip. Au fost eliminați în optimi, de Chelsea – cea care avea să ridice trofeul – după 1-0 la București și 1-3 la Londra.

O singură revenire după înfrângere la 3 goluri în deplasare! În 1987-88, Sportul Studențesc pierdea cu 3-0 la Brondby și câștiga cu același scor în retur, avansând după loviturile de departajare.

Echipele românești au mai întors scorul de 3 ori, dar au fost eliminate la rejucare. Înainte de introducerea loviturilor de departajare și a regulii golulurilor în deplasare, în cazul în care două echipe erau la egalitate se juca un al treilea meci, pe teren neutru. Cluburile din România au pierdut de fiecare dată acel joc:

1957-58: Borussia Dortmund – CCA București 4-2, 1-3, 3-1

1958-59: Wismut Karl Marx Stadt – Petrolul Ploiești 4-2, 0-2, 4-0

1966-67: Liverpool – Petrolul Ploiești 2-0, 1-3, 2-0

În total, reprezentantele României în Europa au pierdut de 38 de ori în tur, în deplasare, la 2 goluri și s-au calificat de 6. În 1995-96, o astfel de eliminare a fost produsă chiar de Rapid Viena, adversara de astăzi a FCSB. Austriecii au câștigat cu 3-1 în fața Petrolului Ploiești, meciul retur terminându-se fără gol.