dinamo steaua cupa ligii

Dinamo câștigă Marele Derby cu Steaua în Cupa Ligii

Dinamo a învins-o joi seară pe Steaua, 4-1, în prima manșă a semifinalelor din Cupa Ligii la fotbal. Aceasta a fost ultima partidă a anului în anul 2016.

Ioan Andone rămâne neînvins în Marele Derby în duelul antrenorilor cu Laurețiu Reghecampf. „Fălcosul” a câștigat două dintre cele trei meciuri, iar altul a fost egal. Toate s-au jucat în acest sezon.

Roș-albii au condus la capătul primei reprize, cu 1-0, după un gol al lui Mahlangu în minutul 24. Apoi și-au dublat avantajul în minutul 66 prin Nistor.

Steaua a avut o tresărire de orgoliu și a înscris în minutul 80 prin Aganovic, dar Dinamo a replicat rapid printr-o reușită a lui Lazăr, pentru ca apoi să mai înscrie o dată prin Rotariu  pentru 4-1, stabilind astfel scorul final.

Manșa a doua din semifinalele Cupei Ligii se va juca pe 1 sau 2 martie 2017.

În cealaltă semifinală, Poli Timișoara a învins-o cu 4-2 pe ASA Tîrgu Mureș.

Dinamo – Steaua în Cupa Ligii (22 decembrie 2016)

Echipele de start

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Maric, S. Filip – Mahlangu, Dudea, Nistor – Hanca, Nemec, Palic (cpt)
Rezerve: Brănescu, M. Popescu, V. Lazăr, D. Rotariu, D. Popa, Oliva, Ceccarelli

Steaua: Niță (cpt) – Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici – Achim, Moke – Ov. Popescu, Boldrin, De Amorim – Man.
Rezerve: Stăncioiu, Simion, Tudorie, Vîlceanu, Jakolis, Aganovic, Ad. Popa