nba

Finala NBA: Golden State, aproape de trofeu

În această noapte va avea loc meciul al 5-lea din finala celui mai puternic campionat de baschet din lume, NBA. Steph Curry îl conduce pe Lebron James cu 3-1 la general, iar dacă mașinăria de baschet a lui Steve Kerr câștigă meciul de pe teren propriu de azi, distracția va lua sfârșit pentru Cavs.

Oferta de baschet a BETANO.com din această noapte o puteți consulta aici.

Nici o echipă nu a revenit de la 0-3 în Finală

Anul trecut Cleveland a revenit de la 1-3 și a devenit campioană, aducând primul trofeu major orașului din statul Ohio după o secetă de 52 de ani. Să revii, însă, de la 0-3 este o misiune imposibilă, conform statisticilor baschetului american. Cu toate acestea, recordurile cad unul după altul. Doar în meciul 4 am fost martori la:

• al 9-lea triple double al lui Lebron (cele mai multe din playoff), depășindu-l pe marele Magic Johnson
  • stabilirea recordului de libere marcate în playoff de către Lebron, depășindu-l pe Michael Jordan
  • 24 de aruncări de 3 puncte marcate de o echipă în playoff (Cavs)
  • cele mai multe puncte marcate de o echipă în primul sfert al finalei (49 – Cavs)
  • cele mai multe puncte marcate de o echipă la pauză în playoff (86 – Cavs)
  • meciul cu cele mai multe puncte marcate în total la pauză în playoff (156 – Cavs + Warriors)

E nevoie să cadă recorduri ca Golden State să piardă!

…și de acțiuni ca acest dunk spectaculos al lui Lebron:

Golden State Warriors – Cleveland Cavaliers – Meciul 5, ora 4:00

Echipa cu cel mai frumos baschet al vremurilor moderne joacă rapid, pasează parcă la nesfârșit, aruncă mult de trei puncte, toți jucătorii creează în atac, fără să dribleze prea mult, ci prin mișcare continuă fără minge, iar dacă vrei să-i bați chiar trebuie să te autodepășești meci de meci.

Nu avem voie să ratăm spectacolul din finala NBA! Vom vedea în această noapte dacă Lebron, Kyrie și Love care au marcat 94 din totalul punctelor în meciul trecut, vor reuși să repete isprava.

Seria a revenit la Oakland, acolo unde Golden State a pierdut doar de 2 ori în ultimele 30 de partide. Și Cleveland a avut un sezon excelent, după cum se poate vedea din statisticile de dinaintea finalei prezentate în imaginea atașată. Dar oare va fi de ajuns?